GENEL BİLGİLER

Ülkemizde yabancı ülkeleri tanıtacak rehber kitapların eksik ve yetersiz olduğu herkesçe bilinmektedir. Özellikle doğu ülkeleri hakkında kaynaklar yetersizdir. Bu ülkelerin elçiliklerinin verdiği broşür şeklindeki tanıtıcı materyaller ise çoğunlukla ülkenin reklamını yapmaya yöneliktir. Gideceğiniz yer hakkında bu broşürlerden pratik bilgiler edinmeniz hemen hemen imkansızdır.

Türkiye, bizce gözünü batıya dikmiş olmakla beraber tarihsel geçmişi ve toplumsal yapısı açısından, bir doğu ülkesidir. Bu gerçeği tam olarak anlayabilmek ve karşılaştırmalar yapabilmek, ancak başka doğu ülkelerini görmekle mümkün olabilir. Görmeye değer doğu ülkeleri hangileridir? İşe hemen yanıbaşımızdaki ülkelerle başlayabiliriz. Öncelikle komşumuz İran başta olmak üzere; Pakistan, Hindistan ve Nepal gibi ülkelerdeki kültürel zenginlikler görmeye değerdir.

Örneğin yakın komşumuz İran'daki güzellikleri, kültürel zenginlikleri kaçımız biliyoruz ve farkındayız ki? Yurtdışı gezilerini sadece parası bol olanların yapabileceği bir lüks olduğunu sanıyoruz. Oysa cebine 600 Dolar para koyan bir kişi; İran'da karayolu ile 3 haftalık küçük bir gezi yapabilir. Bu miktar parayı birçoğumuz yaz tatillerinde daha kısa sürede harcamıyor muyuz?

Bu sitede böyle bir yolculuğun nasıl yapılacağını, yollarda karşılaşılabilecek sorunları, sınır geçişlerini; ayrıca belirli şehirlerdeki konaklama ve yemek yeme seçeneklerini çeşitli bütçe şartlarına uygun olarak göstermeye çalıştık.
Bu site hazırlanırken elimizde olan en taze bilgiler dikkate alındı. Karşılaşılabilecek çeşitli belirsiz durumlar için kişisel tecrübelere dayanarak uygun bulunan çözümler önerildi.

Bütün bunlara rağmen rota üzerindeki birçok ayrıntılı bilgi, bir süre sonra geçersiz hale gelebilir. Otobüs, tren veya uçak seferlerinin kalkış saatleri değişmiş olabilir. Trenler belirlenen saatlerde kalkmayabilir, yeni hatlar açılabilir, eskileri kapanabilir. Kimi oteller önceden iyi durumda iken kötü bir yönetimin elinde yetersiz hizmet sunarken bizim kötü dediklerimiz de iyileşebilir.

Burada anlattığımız her bilgi, kişisel tecrübelerimizle uzun süre içinde oluşmuş kanılarımıza ve deneyimlerimize dayanmaktadır. Sizin kendi deneyimleriniz başka yönlerde gelişebilir. Bu nedenle, buradaki bilgilerin tam ve kesin olduğunu iddia etmiyor, sadece bunların gerçekleşmesi ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyoruz.

Bu yolculuğa çıktığınızda burada belirtilenlerin dışında, karşılaşacağınız değişiklikleri e-mail adresimize bildirin. Sitenin güncellenmesi sırasında bu bilgileri kullanırız. Bu bilgiler sizden sonra aynı yere gidecek başka gezginler için de rehber niteliği taşıyacaktır. Örneğin, çeşitli otellerin sizin gördüğünüz durumuyla çok iyi veya çok kötü, ya da yeni açılmış veya uzun zamandır kapalı olduğu gibi yeni bilgileri bize bildirebilirsiniz. Ayrıca yaşayacağınız tecrübelerinizi de bize yazın. Bunlar, okuyacak başka insanlar için çok değerli olacaktır. Ayrıca gezi anılarıınzın tümünü yayınlamak isterseniz aylik bültenlerimizde size yer verebiliriz.

İran'a gitmeye karar verene kadar yolda meydana gelebilecek son değişiklikleri, kapanan veya açılan yolları, yeni otelleri ve yeni yol bağlantılarını öğrenmek için sitemizin haberler kısmını sürekli izleyin. Kendinize yol arkadaşı arıyor, grubunuza birkaç kişi daha katmak istiyor, ya da başka gezginlerin deneyimlerinden yararlanmak istiyorsanız sitemizi izleyin. Ayrıca sitenin ücretsiz üyelik sistemine kayıt olursanız bütün bu haberler aylık bültenlerle size ulaştırılacaktır.

 SIRT ÇANTANIZ YANINIZDA BULUNSUN

Karayoluyla gidişte eğer gençseniz ya da kendinizi genç hissediyorsanız bir sırt çantası edinin ve tam bir turist görünümüne girin. Bunun pratik faydası iki elinizin serbest kalmasıdır. Trene, otobüse binerken ve inerken, para bozdururken, birşey satın alırken her zaman için iki elinizin boş olması iyidir. Bu sırt çantasında bir adet uyku tulumu mutlaka bulunmalıdır. Otobüslerde uyku tulumunuzu yanınıza alın. Geceleri soğuk olursa üstünüze örtebilirsiniz. Trenlerde ise yatacağınız zaman kullanabilirsiniz. Otellerde çarşafı beğenmezseniz çarşaf yerine, gece soğuk olursa battaniye yerine kullanabilirsiniz.

Gideceğiniz mevsime göre değişmekle birlikte yazlık ayakkabı, sandalet, tokyo benzeri birşey sırt çantanızda bulunmalıdır.

Karayolculuğu yapacak bir kişinin en çok koruması gereken organı ayaklarıdır desek yanılmış olmayız. Birçok yere yürüyerek gidilecek, belki uzun süreler tren, otobüs beklenecektir.

Bunların dışında kişisel iç çamaşırı, gömlek, tişört, yedek pantolon, etek, ince bir kazak gibi eşyaları tabii ki yanınıza alacaksınız. Walk-man veya ipod tipi mp3 çalar ile müzik dinlemek isteyenlere birşey diyemeyiz. Ama bizce gidilen ülkenin kendi müziğini dinlemek, kendi sesini algılamaya çalışmak daha önemlidir. Geziniz çok uzun süreli olacak ise Türkiye'den bir ses duymayı özlerim diyorsanız tabii ki karar sizin. Fotoğraf makinesi konusunda size kesin bir tavsiye getiremeyeceğiz. Ülkelerin, gezi anılarının fotoğraflanması tabii ki çok önemlidir. Bu fotoğraflar geri dönüldüğünde arkadaşlara, dostlara gösterilecek, anılar tekrarlanacak ve belki de hüzünlü bir özlem yaşanacaktır.

Ancak bazen fotoğraf çekme çabası içine giren kişi ortamdaki güzellikleri atlıyor olmaz mı? Sonra birçok tapınakta, camide fotoğraf çekmek zaten yasaktır. Bence bütün bu durumları gözönüne alarak kararı siz verin. Yanınıza alacağınız makinenin çok çok profesyonel olması gerekmiyor. (Tabii fotoğraf sanatçısı değilseniz.) Basit, her ışıkta çeken, otomatik bir makine -eğer slayt çekmek gibi bir iddianız yoksa- bir dijital makine size yeterli olacaktır.

 


Üye İşlemleri
  Kullanıcı Adınız

  Şifreniz

 

Son Yazılar/Duyurular
 İstatistikler
» Bugün Gelen : 173
» Toplam Gelen : 531697
» Kayıtlı Üye : 696
» Şu An Bağlı IP : 6
Aktif Üyeler
Aktif Üye Yok

 Son 15 Dakika İçinde
 Aktif Olan Üyeleri Gösterir