Merhaba dostlar.
Sitemizin başlığında belirtiyoruz. Bu site İran gezilerine ait birçok şeyi içermeye çalışıor. İran adlı bu büyük kültür ve uygarlık hakkında çok şey yazmak mümkün ama bunu şimdilik sitemizin kapsamı dahilinde yapıyoruz. Bu konuda esas söyleyeceklerimizi "İran Gezi Rehberi" kitabımızda bulabilirsiniz.

İran gezileri ilginizi çekiyorsa, İran kültürü hakkında bilgi almak istiyorsanız. Aradığınız şeyleri bu sitede bulabileceğinizi ümit ediyorum. Daha ayrıntılı bilgi için bana yazın, mutlaka cevap vereceğim.
irangezi@yahoo.com.tr

rehber
Zafer Bozkaya - Yezd Şehrindeki Orient Otelinde Marko Polo'nun İpek yolu rotasını gösteriyor.


Ben Zafer Bozkaya, 1956 Eskişehir doğumluyum. Gençlik çağımdan beri mistik olaylar ve uzakdoğu ülkeleri ilgimi çekmişti. 1979 yılında Yoga ile tanıştım. Hindistan'a ilk ziyaretimi 1986 yılında yaptım. Bu gezi ilk gezim olduğu için tabii ki beni büyüledi.

Bu geziyi karayolundan yaparken Yran konusunda hiçbir şey bilmiyordum. Bu ülkeden geçtikçe büyük bir kültürle karşı karşıya olduğumu hissetmeye başladım. Daha sonraları sadece İran'ı gezmek üzere bu ülkeye 5 kez kendi arabamla gittim.

Zafer BOZKAYA
Eskişehir’de doğdu. Üniversite öğrenimi sırasında yoga ve meditasyon çalışmalarına başlayarak Uzakdoğu ve Hint felsefelerini uygulamalı olarak araştırmaya başladı. Bir şeyi tam olarak öğrenmek için yerinde görmek ve incelemek gerektiği düşüncesiyle 1986 yılında ilk kez Hindistan’a gitti.

Bu gezi, Hindistan’a karayolu ile gitmek isteyen birçok kişi için örnek oldu.

1995 tarihinde gezi tecrübelerini ve Türkiye - Hindistan karayolu rotası hakkındaki bilgilerini topladığı Hindistan Gezi Rehberi adlı kitabın birinci baskısını yayınladı. Bu kitabın İran ile ilgili bölümü de çok ilgi çekti. Gezilerini internet ortamına da taşıyan yazar, 2001 yılında www.hindistangezi.com adresinde bir web sitesi oluşturdu. Bu site, kısa zamanda konu ile ilgili kişilerin başvurduğu en önemli kaynak haline geldi.

2004 yılında Hindistan Gezi Rehberi kitabının ikinci baskısını gene karayolu gezginleri için hazırladı ve bu kitapta da İran hakkında geniş bilgiler verdi.

İran gezileri konusunda gittikçe artan ilgi nedeniyle 2006 yılında www.irangezi.com sitesini kurdu.

2018 yılı Subat ayında İran Gezi Rehberi adlı kitabın 4.baskısı yayımladı.

iran gezi rehberi


Bu kitap, 15 X 17.5 cm boyutlarında, kuşe kağıda basılı ve 264 sayfadır. Kitapta İranın kültürü, tarihi, coğrafyası, iklimi, yönetim şekli, dil ve ırk özellikleri incelendi. Şehir bilgileri bölümünde ise Tebriz, Tahran, İsfehan, Şiraz, Persepolis, Yezd, Meşhed şehirleri ve Hazar Kıyısı ele alındı. Bu şehirlerin kısa tarihi, gezilecek önemli yerleri, konaklama için otel bilgileri ve restoranlar ayrıntılı bir şekilde ele alındı. şehirlerin haritaları renkli şekilde basıldı. Kitabın satış fiyatı 28 TL'dir.

Zafer Bozkaya, bir yandan gezilerine giderken bir yandan da Ankara'da grafik tasarım işiyle uğraşıyor. İran'a ve Hindistan'a gitmek isteyenlere internet üzerinde her türlü yardımı yapmaya çalışıyor. Bu arada gelen gezi tekliflerini değerlendirerek isteyen gruplara rehberlik yapıyor. Sizin de böyle egzotik, mistik bir gezi yapma düşünceniz varsa lütfen yazın.
irangezi@yahoo.com.tr


Zafer Bozkaya'nın Hindistan Gezi Rehberi kitabı :

 

Zafer Bozkaya’nın Meditasyon ve Kozmik Bilinç, Meditasyon ve Vejeteryan Beslenme ve Aydınlanmaya Giden Yol isminde üç çeviri kitabı yayımlanmıştır.

Meditasyon

Meditasyon ve Kozmik Bilinç
Yazan:Avadhutika Anandamitra Acarya
Çeviren: Zafer Bozkaya
1. Baskı : (1989) Lotus Yayınları
2. Baskı : (1990) Lotus Yayınları
3. Baskı : (1993) Lotus Yayınları
4. Baskı : (1996) Okyanus Yayınları
5. Baskı : (2001) Evrensel Rönesans Yayınları

 

Vejetaryen Beslenme

Meditasyon ve Vejetaryen Beslenme
Yazan: Avadhutika Anandamitra Acarya
Çeviren: Zafer Bozkaya
1. Baskı : (1991) Lotus Yayınları
2. Baskı : (1995) Okyanus Yayınları
3. Baskı : (2001) Evrensel Rönesans Yayınları

 

Aydynly?a Giden Yol

Aydınlanmaya Giden Yol
Meditasyon Kitabı

Yazan: Ram Das
Çeviren: Zafer Bozkaya
1. Baskı : (1998) Okyanus Yayınları 


Üye İşlemleri
  Kullanıcı Adınız

  Şifreniz

 

Son Yazılar/Duyurular
 İstatistikler
» Bugün Gelen : 173
» Toplam Gelen : 531697
» Kayıtlı Üye : 696
» Şu An Bağlı IP : 6
Aktif Üyeler
Aktif Üye Yok

 Son 15 Dakika İçinde
 Aktif Olan Üyeleri Gösterir